Nem vagyok túl jó véleménnyel az Oscar-díjról, de idén mind a 10 'Legjobb film' kategóriában jelölt alkotást láttam, így kíváncsi vagyok az eredményekre. Eredetileg úgy terveztem, hogy eddigre már az összes szóban forgó alkotásról fogok írni egy-egy értékelést, de ez sajnos nem jött össze. Ezért most a kimaradtaktól leírom pár mondatban a véleményemet (természetesen később hosszabb írás is várható róluk), a többit belinkelem, és azt is megemlítem, hogy a többi nagyobb kategóriában kinek szurkolok.
- Fekete hattyú (Black Swan, rendező: Darren Aronofsky): kicsit tartottam a nőiesnek tűnő témától, de Aronofsky műve teljesen meggyőzött, a tőle elvárható minőséget produkálta. Bízom benne, hogy ő kapja a legjobb rendező díját, de David Fincher kitüntetésének is nagyon örülnék.
- The Fighter - A harcos (The Fighter, rendező: David O. Russell): maga a film sem rossz, de ami igazán lenyűgözött benne, az Christian Bale alakítása volt. Egyszerűen neki kell kapnia a legjobb férfi mellékszereplőnek járó szobrot. Számomra idén talán ez a legfontosabb kategória.
- Eredet (Inception, rendező: Christopher Nolan): már az is öröm, hogy egy blockbuster-t jelöltek, ezzel elismerve Nolan érdemeit. Drukkolok neki, hogy ő vihesse haza a legjobb eredeti forgatókönyv díját.
- The Kids Are All Right (rendező: Lisa Cholodenko): ez az alkotás nem számíthat díjesőre, de a jelölésért köszönettel tartozom az akadémiai tagoknak, ugyanis ők hívták fel a figyelmemet erre a kellemes családi drámára.
- A király beszéde (The King's Speech, rendező: Tom Hooper): nos, ebben egy kicsit csalódtam. Elismerem, hogy jó film, de valahogy többet vártam, ezért némileg ellene szorítok. Vagyis jobban örülnék, ha a Social Network-öt nyilvánítanák a legjobb filmnek.
- 127 óra (127 Hours, rendező: Danny Boyle): bár szinte egyértelmű, hogy Colin Firth-é lesz a legjobb férfi főszereplő díja, én mégis szurkolok James Franco-nak, de ebben a kategóriában talán bárki megérdemelné a győzelmet.
- Social Network - A közösségi háló (The Social Network, rendező: David Fincher): két helyen már megemlítettem ezt az alkotást, és szerintem megérdemelné a legjobb adaptált forgatókönyvért járó szobrot is.
- Toy Story 3 (rendező: Lee Unkrich): örülök neki, hogy a filmek között is jelölték, ez jó jel az animációsok közti esélyeire nézve. De egyre inkább érzem, hogy meg kellene néznem az Így neveld a sárkányodat című mesét is.
- A félszemű (True Grit, rendező: Joel & Ethan Coen): nekem ugyan tetszett, sok díjra mégsem számíthat, és ez nagyjából rendben is van, mert a legtöbb kategóriában akad ennél jobb jelölt is. Azért abban bízom, hogy a készítők nem távoznak majd üres kézzel.