HTML

Mozibuzi

Friss topikok

  • doggfather: Végre nem egy morbid dán filmjét nézem Mads Mikkelsennek, hanem egy gyomrossal felérő kapcsolatokr... (2020.12.30. 15:35) Prágai történet (Prag)
  • Lunange: Grizes Bob ...Grizes Bob az igazi ...:) Unokatesóm hozta át , jó kis film volt ... (2011.12.19. 13:46) A félszemű (True Grit)
  • Lunange: Bocsi most látom , hogy itt van Eyre ... (2011.12.19. 13:17) Heti mozipremier 2011. október 13. - 19.
  • Lunange: Még nem láttam de eddig jókat hallottam róla ... majd utánna járok ... Justin partnere Amanda nag... (2011.12.19. 13:02) Lopott idő (In Time)
  • mozibuzi: Igazad van, ez a szlogen valószínűleg engem sem vonzana a moziba, ráadásul szerintem nem is a "men... (2011.09.16. 23:47) Drive - Gázt! (Drive)

1

2009.11.24. 19:34 dzsolt7

Azóta várom ezt a filmet, amióta megtudtam, hogy egy külföldi rendező által készített magyar sci-fi lesz. Közben kiderült, hogy Pater Sparrow valójában nem más, mint Verebes István fia, Verebes Zoltán, és a mű is sokkal inkább krimi, mint sci-fi. Ezek azonban nem változtatnak azon a tényen, hogy megérte várni rá. Az 1 ugyanis olyan alkotás, amihez hasonlóval eddig nem igazán lehetett találkozni itthon.

Adott egy ritkaságokat áruló könyvesbolt, ahova belép egy idegen, aki egy titokzatos könyvet keresve jutott el idáig. A főnök hátravezeti a raktárba, ahol észreveszik, hogy a teljes árukészlet átalakult, és csak egyetlen mű található meg rengeteg példányban. Egy kiadó és szerző nélküli kötetről van szó, melynek egyszínű fehér borítóján mindössze ennyi áll: 1. De a tartalma az, ami igazán rémisztő. Leírja, hogy mi történik a világon egy perc alatt; hányan halnak meg, vagy éppen hányan élveznek el, amíg mi fogat mosunk. De nem átlagos, kerekített, statisztika adatokról van szó, hanem hosszas kutatómunka eredményeként kapott pontos számításokról. A könyv tehát elsodró erejű információkat tartalmaz az emberiség egészéről. Így aztán a Valóságvédelmi Hivatal ügynökének, Phil Pitch-nek kell kinyomoznia, honnan származik a mű.

Ez tehát az alapsztori, erre épül a kis túlzással magyar mindfuck-nak is nevezhető film. Az biztos, hogy egyszeri nézés után rengeteg kérdés marad a nézőben, melyek közül sok talán az ismétlések után sem múlik el. De nem csak emiatt érdemes többször is megtekinteni Pater Sparrow (maradjunk a művésznévnél) alkotását, hanem egyszerűen csak azért, mert jó. A megfelelő hangulat kialakítása tökéletesen sikerült, és még ebben a fura világban is képes volt magyar maradni a történet, ebben pedig a színészek is segítettek. Mucsi Zoltán simán hozzá a szokásos formáját, azaz nagyon jó alakítást nyújt. De egyáltalán nem marad el tőle Sinkó László, Mácsai Pál vagy Kerekes Vica sem. Mindegyikőjük teljesítménye sokat tett hozzá a filmhez, igazán jó, és emlékezetes munkát végeztek.

Emellett a forgatókönyv is jól lett megírva, mer bár a sztori egy kicsit megfoghatatlan, és nehéz mesélni róla, mégis rengeteg idézhető mondat hangzik el a 91 perces játékidő alatt. Biztosan lesznek, akiket zavarni fog a túl sok bölcsesség, és őket is meg tudom érteni, de nekem ezek kifejezetten tetszettek, és meg is volt a szerepük a műben. Többek között ezért tervezem, hogy amint megjelenik, meg fogom venni dvd-n a filmet, hiszen sok jelenetet szívesen megismételnék, és szeretném, ha valamelyest a történet egészével kapcsolatban is tisztulna bennem a kép.

Negatívumként nem is igen tudok mást megemlíteni, csak azt, hogy néhány vágást túl korainak éreztem, olyan volt, mintha a jelenet vége előtt pár másodperccel változott volna meg a helyszín. Ezt leszámítva azonban a látvány is nagyon jó volt, és dobott az összhatáson. Így tehát az 1-et csak éltetni tudom, mert eléggé elvont és nehezen emészthető ugyan, de kétségtelenül igényes és jó alkotásról van szó, amit megéri majd változó időközönként újra meg újra lejátszani otthon. Azon pedig, hogy a produkció elsősorban nem a magyar piacra van szánva (angol rendezői álnév, feliratok és nevek), nem kell csodálkozni. Volt már olyan hazai film, ami itthon nem igazán talált rá a közönségére, külföldön viszont népszerű lett. Talán a készítők ebben az esetben is ettől féltek. Ez azonban a mű értékéből semmit sem von le, 87%-ra értékelem.
-dzsolt7-

Szólj hozzá!

Címkék: értékelés

A bejegyzés trackback címe:

https://mozibuziblog.blog.hu/api/trackback/id/tr696365647

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása